Evlilikte Duygusal Kopukluk Nedir?

Evlilikte duygusal kopukluk, evli olunan eşe verilmesi beklenen duygusal desteğin birden ve tümüyle çekilmesidir. Evlilikte duygusal kopukluktan şikayetçi olan eş kendisini yalnız ve çaresiz hisseder.

Eşlerin evlilik ilişkisindeki önemli sorumluluklarından biri de birbirlerine duygusal olarak yakın bir ilişki kurmalarıdır. Duygusal yakınlığın yanında, ilgili, hisseden, dinleyen, eşin anlattıklarını önemseyen bir yaklaşım evlilik ilişkisinin doğasında bulunur.

Evlilikte duygusal kopukluk, eşin ihtiyacı olan duygusal desteğin kesilmesini, bu yaptığı davranışın nedeni sorulduğunda ve bu davranışın ihmal edilen eşe acı verdiği ifade edildiğinde ise umursamaz bir tavırla kendisini gösterir.

Evli çiftlerin zor zamanlarında birbirlerinin iyi hissetmesine yardımcı olmaları beklenir. Birinin zor bir zamanında diğeri ilgisiz ya da kayıtsız kalabiliyorsa, o zaman ilişkide ciddi bir sorun olduğu düşünülmelidir. Duygusal ihmalkarlık yapan eş, acı çeken eşinin acısını umursamaz. Eşiyle evliliğinde 20 yıl da birlikte yaşamış olsa, onunla hiçbir bağ kurmamış gibidir. Eşine uyguladığı duygusal ihmalkarlık ve umursamazlık, aslında diğer insanlara karşı da farklı biçimlerde kendini ortaya koyar. İş yerindeki arkadaşının acılarını da umursamaz. Sadece kendi bencil zevklerinin peşinde koşar.

evlilikte duygusal kopukluk

 

Duygusal Kopukluk ve Bağlanma

İhmali yapan kişi, eşi ile arasında hiçbir bağ yokmuş gibi hareket eder. Suçluluk ve utanç duymaz, vicdanen herhangi bir rahatsızlık da hissetmez. En ufak bir suçluluk hisseden bir eş, duygusal ihmal davranışından vazgeçebilecektir ancak bu duygu hissedilmediğinde ihmal de devam edecektir.

Normal eşler, normal evliliklerde eşlerini destekleyen ve mümkün olduğunca iyi hissettirmeyi amaçlayan, iyiliğini düşünen bir yaklaşımı benimserler. İlişkinin gelişmesi ve eşler arasında duygusal bağların kuvvetlenmesi için bu zorunludur ve insanlar bunu önemserler.

Evlilik ilişkisinde eşler birbirleriyle bağlanmayı güçlendirmek için çaba göstermediklerinde sonuç ya birbirinden çok uzak ve kopuk iki insan, ya da boşanmayla sonuçlanmış bir evlilik olmaktadır.

Duygusal Kopukluk ve Zarar Veren Evlilik

İnsanın bedensel ve ruhsal sağlığı için en uygun yaşam ve ilişki biçimi olan evlilik, duygusal ihmalkarlık içindeki bir eşin tutumları ve davranışlarıyla çekilmez bir hal alabilecektir. Çekilmez, katlanılmaz bir işkence halini aldığında ise ihmale maruz bırakılan eşin evliliği devam ettirme ya da bitirme konusunda etraflıca düşünerek mantıklı bir karar alması gerekir. Duygusal ihmale maruz bırakılan kişi acı çeker, suçluluk, utanç, değersizlik, sevilmezlik hislerini yoğun bir biçimde yaşar. Duygusal ihmal bu yönüyle, ilişkiyi toksik (zehirleyici) bir ilişki haline getirir. Zehirleyici ilişkilerin verdiği zararlar iyi hesap edilerek hareket edilmeli, eğer çok zararlı bir hale geldiyse bir an önce zarardan kurtulma yolu tercih edilmelidir.

Evlilikte duygusal kopukluk, eşin ciddi anlamda manevi, ruhsal, duygusal travma yaşamasına neden olarak evliliği tehdit eder. Zararları iyi değerlendirilerek hareket edilmeli, hızlıca boşanma yoluna gidilmemeli, ancak boşanma seçeneği göz ardı da edilmemelidir.

Evliliğinizde duygusal kopukluk olduğunu düşünüyor, bu konuda uzman bir psikolog ile yüz yüze veya internet üzerinden görüşebilirsiniz. Bilgi için tıklayınız:

Psikolog İstanbul

Beylikdüzü Psikolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.