Psikolojik Sorunlar Hakkında Soru ve Cevaplar

Psikolojik sorunlar tüm dünya toplumlarında ve her insanda görülebilen, etkileri ve belirtileri gözlemlenebilen problemlerdir. Psikolog yardımı alınarak ya da psikiyatri uzmanı hekim tarafından tedavi uygulanarak sorunların çoğunluğunun aşılması mümkündür. Psikolojik sorunları olan kişiler, sağlıklı insanlarla aralarında büyük farklılıklar bulunmamakla birlikte, çoğunlukla normal davranışlar gösterirler. Psikolojik sorunlar soru cevap halinde bu yazıda açıklanacaktır.

Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Psikolojik sorun başlığı altında ele alınabilecek ve bu sayfada yer alması beklenebilecek çok sayıda bozukluk bulunmaktadır. Burada en sık görülen psikolojik sorunları alacağız.

Duygudurum Bozuklukları : Depresyon ve Bipolar Bozukluk,

Anksiyete Bozuklukları : Panik Bozukluğu, OKB, Sosyal Fobi, Özgül Fobiler, TSSB,

Psikolojik Sorunlar ve Sonuçları

Psikolojik sorunlar, her insanda farklı bir biçimde ve farklı şiddette görülebilse de, genel olarak belli sonuçları olan problemlerdir.

Psikolojik sorunların en olumsuz sonuçlarından biri, psikolojik sağlık halinin zamanla kaybedilmesidir. Tedavi edildiğinde tedaviye olumlu yanıt veren neredeyse tüm psikolojik sorunlar, tedavi edilmediğinde ise kişinin psikolojik olarak sağlıklı, dengeli halini kaybetmesine neden olur.

psikolojik sorunlar nelere yol açar - psikolojik sorunlar nelerdir - psikolojik sorunlar soru cevap

 

Psikolojik Sorunlar Ne Zaman Olumsuz Sonuçlara Neden Olur?

Psikolojik sorunların uzun süreler boyunca tedavi edilmemesi, herhangi bir müdahalede bulunulmaması, olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Çok uzun süre yoğun strese maruz kalınması ve stres konusunda hiçbir müdahale yapılmaması halinde birçok insan baş ağrıları ya da kas ağrıları gibi bedensel problemlerle karşı karşıya kalırlar. Uzun süre tedavi edilmeyen şiddetli depresyonlarda kişinin kendisine zarar vermesi gibi bir sonuçla karşılaşılabilmektedir. Aynı durumda, kişinin depresyon nedeni ile hissettiği suçluluk ve değersizlik hisleri pekişmekte, tedavisi güçleşmektedir (Uzun süre tedavi edilmemesi halinde).

Psikolojik sorunların neredeyse tümünde, tedavi edilmeme nedeniyle olumsuz tablo ortaya çıkması gibi bir sonuçla karşılaşılır. Olumsuz tabloda ortak bazı özellikler bulunur. Kişinin öz bakımını yapamaması, sosyal yaşamdan çekilme, iş performansında düşüş, yakın ilişkilerde bozulmalar gibi özellikler tüm psikolojik sorunlarda mevcut olan özellikler arasındadır.

Psikolojik sorunlar, bir insanın yaşamında bazen çok basit görevleri dahi yerine getirmesine engel olabilir. Bazen de, hayatının önemli ihtiyaçlarını giderebilmesini (Örneğin markete giderek yiyecek almasını) engeller. Bu tür durumlarda kişi hareket edemez hale gelir. İhtiyaçlarını karşılayamaması, gitmek zorunda olduğu yerlere gidememesi kişinin kendine olan güveninin azalmasına neden olur. Bazı insanlar, içinde bulundukları koşullarda kendilerine destek olan kimse olmadığı için çok zor zamanlar geçirirler. Evinden çıkıp alışverişe gitmekte zorlanmak, bazı insanların yaşadıkları “Geçim sağlayamama” diye ifade edebileceğimiz çalışamama, üretememe hali ile karşılaştırıldığında daha kolay bir durumdur. Çevremizde bazen karşılaştığımız, çoğu zamansa gözümüzden kaçan bu durumda olan insanlar var. Psikolojik sorunları tedavi edilmemiş, kendi içinde ya da karanlık bir köşede kalakalmış bu insanların yardıma gerçekten ihtiyaçları var.

Mantıklı olan, psikolojik ve bedensel sağlık halinin birbirini tamamlayan iki önemli parça olduğunu, birinde görülen bir bozulmanın hem bütünü hem de genel sağlığı bozabileceğini bilerek hareket etmektir. Diğer yandan psikolojik sorunların ve hastalıkların pek de önemsenmemesi ve “Ben iyiyim” tavrı yerine, bu sorunları ve hastalıkları tanımak çok önemlidir. Kendimizde, bir yakınımızda eşimizde, dostumuzda psikolojik bir bozukluk bulunduğunda destek verilebilmesi için bu gereklidir.

Psikolojik sorunlar “Soyut” ve “Görünmez” problemler olsa da, etkileri ve sonuçları son derece somut ve gözle görülebilir olan sorunlardır. Depresyonu göremezsiniz, ancak depresyon sonucunda bir insanın yaşamda nasıl zorlandığını, çalışmasının, kendisini iyi hissetmesinin ne denli zor olduğunu gördüğünüzde depresyonu gözünüzde canlandırabilirsiniz. Tüm psikolojik sorunların acilen tedavi edilmeleri, hızlı bir biçimde uzman müdahalesi ile gerekli yardımın verilmesi, kişinin durumunun iyileşmesi açısından çok önemlidir.

Ülkemizde son yıllarda sağlık alanında olumlu gelişmeler yaşanıyor. Hastanelerimiz ve hasta kapasiteleri giderek artıyor. Bunlar güzel gelişmelerdir. Bizler de toplum olarak, psikolojik hastalıkları olan tanıdıklarımızın, yakınlarımızın en kısa sürede tedavi olmalarının sağlanması için üzerimize düşeni yapmak ve onlara tedavi imkanı sunmaktır. Devletimizin bünyesinde ya da özelde bu konuda hizmet veren uzmanlardan yardım alınabilir. Önemli olan, psikolojik hastalıkların tedavi olmadan kalmaması, tam aksine tedavi edilerek mevcut sorunların ve de ileride ortaya çıkması muhtemel daha büyük problemlerin önüne geçilmesidir.

Bu yazımızda psikolojik sorunları kısaca soru cevap şeklinde açıklamaya çalıştık. Umarız açıklamalarımız sizlerin sorularına yanıt verebilmiştir. Sağlıklı günler dileriz.

Psikolojik sorunlarla ilgili internet üzerinden psikolog desteği konusunda aşağıdaki bağlantıdan bilgi alabilirsiniz.

Online Psikolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.